Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» izmir yavru dogo arjantin satılık...
Ptsi Şub. 08, 2016 2:37 pm tarafından sartura

» YAVRU DOGO
Ptsi Mart 25, 2013 1:28 am tarafından poseidon7407

» YAVRU DOGO ARIYORUM UYGUN FIYATTA
Paz Mayıs 01, 2011 11:21 pm tarafından TAMERHAN

» 04 Eylül 2010 doğumlu yavrular
Cuma Kas. 12, 2010 1:55 pm tarafından Angelo Bianco

» satılık dogo 700tl
Paz Ekim 31, 2010 6:12 pm tarafından stormaris

» 8 ekimde dogacak yavrular ön satış Anne white, baba hero( dada'nın oğlu)
Paz Eyl. 05, 2010 1:57 am tarafından erolorkunturan

» SELAM
Çarş. Ağus. 04, 2010 1:02 am tarafından Admin

» dogoargentino yavruları
Ptsi Tem. 05, 2010 9:23 am tarafından petbuyvet

» hamile anne satılık
Paz Mayıs 23, 2010 8:49 pm tarafından moon_eren

Galeri


Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama

DOGO ARGENTİNO IRK SITANDARTLARI

Aşağa gitmek

DOGO ARGENTİNO IRK SITANDARTLARI

Mesaj  Admin Bir Salı Kas. 24, 2009 9:02 pm

KAFASI

Masif ve yuvarlak.Kafanın yuvarlak şekli,çeşitli farklı kaslar tarafından oluşturulmaktadır.

Burun

Kafatası ile aynı uzunluktadır.Kafa şekli yandan bakıldığında güçlü kaslar tarafından oluşturulmuş yuvarlak bir yapıya sahiptir.Burun ucuna doğru hafifçe yukarı doğru bir kavis vardır.Diğer bir deyişle dogo argentino köpek kafası benzeri kafave av köpeği burnu benzeri bir kafa yapısına sahiptir.

Gözler
Koyu veya badem renklidir.Ağır gözkapakları vardır.Göz etrafındaki pigmentasyon siyah veya renksizdir.Gözler arası mesafe düzgün olmalıdır ve köpeğe canlı,zeki aynı zamanda sert bir bakış kazandırmalıdır.

Çene

Çene düzgün orantılı ve geniş dişlerle güçlü olmalıdır.Önemli bir özellik bütün dişlerin birbirine benzemesi ve düzgün bir dizilim göstermesidir.Köpekte her iki çenede de diş kaybı veya benzeri bir defekt bulunmamalıdır.Önemli bir özellik de 4 adet köpek dişinin belirgin dercede büyük ve av yaparken mükemmel bir şekilde üstüste kapanmasıdır.

Burun

Siyah ve burun ucuna doğru yukarıya kavislenmelidir.Burun delikleri geniş olmalıdır.

Kulak

Kafatasının tepesine yerleşik olmalı ve tamamen düşük veya yarı-kalkık olmalıdır.Kulak şekli üçgen olmalıdır.


Dudaklar

Dudaklar kuru olmalı ve sarkık olmamalıdır.Dudak kenarları siyah pigmente olmalıdır.Kafatasının arkasındaki yumru belirgin olmamalıdır.Güçlü kaslar ve tendonlar sebebi ile bu yumru görünmemelidir.


Boyun

Güçlü ve kavisli olmalı fakat kesinlikle zarif olmalıdır.Boyundaki deri kalın ve bulldog ve mastiflerdeki gibi buruşuk olmalıdır,bull terrierlerdeki gibi gergin ve düz olmamalıdır.

Belkemiği

Ön tarafta yüksek olmalı,arakaya doğru alçalmalı,ve kalçalarda hafifçe kavislenmelidir.

Ön Bacaklar

Düz ve kalın olmalıdır,kısa ve sıkı parmaklara sahip olmalıdır.

Bel

Ciddi derecede kaslıdır.


Arka Bacaklar


Ciddi derecede kaslı ve köşelidir.Ayaklar sıkı olmalıdır ve kurt tırnağı olmamalıdır.

Kuyruk

Kalın ve uzun olmalıdır.Doğal halinde aşağı sarkıktır.Aksiyon anında kuyruk yukarı kalkar ve devamlı sağa sola salınım yapar.


Ağırlık: 40-50 kilo

Boy: 60-68 cm

Dogo argentino büyük avların köpeğidir.Standartların altındaki değerler,köpeği ava çok daha az uygun hale getirmektedir.Erkeksi görünümlü bir dişi veya 60 cm altındaki bir dişi diskalifiye edilmelidir.Dogo Argentino çeviklik, güç ve cesaret amacıyla çeşitli ırkların birleşiminden meydana gelen kökeni İsminden de anlaşıldığı gibi Arjantin'e dayanan bir köpek ırkı. Son elli yılda dünya genelinde gittikçe artan popülerliğini farklı ırkların özeliklerini bünyesinde toplamasının yanı sıra göze hoş gelen beyaz, sade ve kısa tüy yapısına da borçlu dur. Doğanın sessiz avcılan olarak nitelendirilen Dogo Argentino'lan hayranları "Beyaz satenden bir postla sanlmış çelikten bir beden ve altın kalpli bir dost" seklinde tanımlıyor. Dogo Argentino kökeni 1920'lerin sonunda Arjantin'e kadar uzanmaktadır. Dogo Argentino Argentin ean Mastiff olarak da bilinmekledir. Antonio ve Aguslin Notes Martinez kardeşler tarafından 19201i yıllarda ilk çalrşmalan yapılmış ve geliştirilmiştir. İlk standardı He Antonio 1920"de yazmıştır. Günümüzde kabul edilmiş standardı İse o döneme göre çok az farklarla hemen hemen aynıdır. Dogo Argentino ırkı kökenini çeşitli köpek ırklarının karışımından almaktadır. Bu yeni ırkın teme linde şu anda nesli tükenmiş olan güçlü, cesur, dayanıklı Cordoba Dövüş Köpeği vardır. Mükemmel bir ırk arayışında olan Dr. Martinez bu ırkı Bull Terrier. Boxer. Pointer. İrlanda Kurt Tazısı. İspanyol Mastifi. Danua. Dogue de Bordeaux. Pirene! Mastifi we Bulldog gibi ırklan melezieyerek ekle etmiştir. Bu her bir ırk yeni oluşan Dogo ArgentJno'ya cesaret, kararlılık, renk. güç gibi özelliker eklemiştir.

Dogo Argentino orta - iri boyutunda, kısa beyaz tüyleri olan bir köpektir .Bu görkemli ırk güçlü çeneleri ve kaslı vücuduyla bilinmektedir. Büyük avlara karşı son derece cesur ve korkusuzca davrandıkları halde insanlara karşı ise hemen hemen hiç agresyon göstermedikleri bilinir. Kucağınızda uyumayı seven kocaman sevimli köpeklerdir. Bununla birlikte disiplinli ve kararlı bir sahibe ihtiyaç duyarlar.<!--[endif]-->

Standart ırkın temel özellikleri

Dogolar insanlara karşı cana yakınlığı ve düşkünlüğü ile bilinmektedir. Dogo Argentino*nun eğitimi genellikle kolaydır fakat kararlı ve otoriter bir eğitmene ihtiyaç duyarlar. İyi bir eğitimle mükemmel bir aile arkadaşı olabilirler. Güçlü ve kararlı yapısı nedeniyle bilinçsiz ellerde uygun olmayan amaçlarla kullanılabilirler Bu ırk av güdüsü nedeniyle diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir ama hayvanlarla erken sosyalleştirme ile bu sorun çözülebilir. Yapısına uygun bir yaşam tarzı ve gücünden olumlu sonuçlar için faydalanabilecek potansi yeli olduğundan Dogolar. tüm dünyada hızla popüler hale gelmiş ve geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır. Dogolar devasa boyutlarda olmayan istenilen oranlar içerisinde normal Molossion türünde mezoformik ve makrotaliktir. Çok fazla gevşek olmayan deri altı dokusu ve kısa tüylü postunun altındaki güçlü iskelet yapısı ve belirgin kaslanyla dikkati çeken dengeli ve çevik bir bedene sahiptir. Yavaş, dengeli ve yere sağlam basan yürüyüşünün yanında çok hızlı tepki verebileceği unutulmamalıdır. Sevimli doğasıyla ve çarpıcı beyazlığıyla fiziksel Özellikleri onu gerçek bir sporcuya dönüştürür.

Tüyler Dogoların düz kısa sade bir yapıda olan tüylerinin ortalama uzunluğu 1.5 ila 2 cmdir. Farklı iklimlere göre çeşitli yoğunlukta ve kalınlıkta olabilir. Tropkial iklimlerde derisi seyrek ve incedir. Soğuk iklim lerde ise derisi biraz daha kaln ve yoğun olabilmektedir.


Rengi: Postu tamamen beyazdır. Yama sadece kafasının %de 10 (undan daha fazlasını kaplamayacak şekilde gözlerden birinin etrafında siyah veya koyu renkte tek bir parça seklinde olabilir. Irk yarışmalarında eşit statüde olan İki Dogodan hakem genelde yaması olmayanı tercih etme eğilimindedir
Boyutu : Standart bu Dogo'da omuz yüksekliği erkeklerde 62 ile 68 cm arasında iken. dişilerde bu 60 ila 65 cm arasındadır. Vücut ağırlığı ise kopeğin boyutları ile orantılı olmalıdır.

Yürüşü / Hareketi: Çevik ve sağlam; herhangi bir şeye ilgi gösterirken duruşunda belirgin bir değişiklik dik bir konuma geçme ve refleksleriyle çok hızlı tepki verme bu ırk için genel bir durumdur. Sakin yürüyüşü geniş adımlarla koşması, ön ayaklarını iyi bir şeklide kaldırması ve güçlü arka ayaklarıyla kendini ileriye doğru itme Koşma sırasında tüm gücünü sergileyerek tüm enerjisini gösterir Dört bacağı da basit birbirlerine paralel adımlar atar. Yavaş yavaş sallanarak yürümesi olağan karşılanmaz ve ciddi bir hata olarak kabul edilir.

Davranışı ve Huyu : Neşeli, samimi. gösterişsiz, dost canlısı, fazla havlamayan, her zaman gücünün bilincinde bir hayvan. İnatçı tutumuyla da aynı cinsiyetteki. özellikle erkek dogolar arasında yaşadıkları bölge için sürekli bir yarış içinde olurlar Avcı olarak da uyanık, sestiz, cesaretli ve korkusuzdurlar,

Önemli Orantılar ; FCI tarafından Standart bir Dogo'nun orantıları su şekilde tanımlanmıştır .Mezaforik bir hayvan olarak vücudun hiçbir parçası çıkıntılık yapmaz ve uyumlu ve dengeli bir vücut yapısı vardır. Omuz başı yüksekliği sağrı yüksekliğine eşittır. Göğüs kafesi derinliği omuz başı yüksekliğinin yüzde 50' sine eşittir. Vücudunun uzunluğu omuz başı yüksekliğinden yüzde 10 fazladır.

Hatalar : Aşağıdaki listelenmiş özellikler; Dogo Argentino ırkının doğru ve iyi üretilmediği koşularda ortaya çıkabilen hatalardır. Bu ırk için dikkat edilen hususlar, eksiklikler ve köpeğin yarışmadan diskalifiye olmasına neden olan etkenler FCI tarafından şu şekilde sıralanmıştır

Ciddi Hatalar

Zayıf kemik yapısı ve kas gelişimi (zayıflık)
Az pigmente burun.
Aşırı sarkık dudaklar.
Küçük, zayıf veya çürümüş dişler Eksik diş yapısı
Doğuştan sağlık nedeniyle sonradan çekilmiş ve belgelenmiş dişler hariç)
Aşırı derecede açık renkli gözler, entropryon ,ektropiyori-
Düz kemiği.
Arka ayakların aşırı duruş bozukluğu (dışa veya içe açılanma).
Türüne özgü olmayan yürüyüş ve hareket
Yavru Dogoların aşırı deri pigmentasyonu (beneklenme)
Tutarsız ve değişken huy

Diskalifiye olmasına yol açan nedenler :

Düz kaburga
Saldırganlık
Pigmentasyonsuz burun (tamamen ya da tamamına yakın pembe burun) Çenenin belirgin önde veya geride kapanıyor olması
Renkli göz (mavi göz gibi)
Sağırlık
Aşırı uzun tüy
kafa hariç gövdede renkli yada koyu yama
Kafada birden fazla yama olması
Omuz yüksekliğinin min 60 cm altı veya max 68 cm üstü olması
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 38
Kayıt tarihi : 24/11/09
Nerden : Türkiye

Kullanıcı profilini gör http://dogoargentino.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz